Conjugaison de « iskeä » - conjugaison finnoise

Conjugation of have (Export PDF)

finnoisConjugaison de « iskeä »

Infinitiivi
finnois
  • iskeä
Preesens
finnois
  • isken
II-Partisiippi
finnois
  • iskenyt

Indikatiivi

Preesens

minä
isken
sinä
isket
hän/se
iskee
me
iskemme
te
iskette
Te
he
iskevät
passiivi
isketään

Preesens, negatiivinen

minä
en iske
sinä
et iske
hän/se
ei iske
me
emme iske
te
ette iske
Te
he
eivät iske
passiivi
ei isketä

Imperfekti

minä
iskin
sinä
iskit
hän/se
iski
me
iskimme
te
iskitte
Te
he
iskivät
passiivi
iskettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en iskenyt
sinä
et iskenyt
hän/se
ei iskenyt
me
emme iskeneet
te
ette iskeneet
Te
ette iskenyt
he
eivät iskeneet
passiivi
ei isketty

Perfekti

minä
olen iskenyt
sinä
olet iskenyt
hän/se
on iskenyt
me
olemme iskeneet
te
olette iskeneet
Te
olette iskenyt
he
ovat iskeneet
passiivi
on isketty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole iskenyt
sinä
et ole iskenyt
hän/se
ei ole iskenyt
me
emme ole iskeneet
te
ette ole iskeneet
Te
ette ole iskenyt
he
eivät ole iskeneet
passiivi
ei ole isketty

Pluskvamperfekti

minä
olin iskenyt
sinä
olit iskenyt
hän/se
oli iskenyt
me
olimme iskeneet
te
olitte iskeneet
Te
olitte iskenyt
he
olivat iskeneet
passiivi
oli isketty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut iskenyt
sinä
et ollut iskenyt
hän/se
ei ollut iskenyt
me
emme olleet iskeneet
te
ette olleet iskeneet
Te
ette ollut iskenyt
he
eivät olleet iskeneet
passiivi
ei ollut isketty

Découvrez les verbes les plus fréquemment utilisés en finnois.