Conjugaison de « luoda » - conjugaison finnoise

Conjugation of have (Export PDF)

finnoisConjugaison de « luoda »

Infinitiivi
finnois
  • luoda
Preesens
finnois
  • luon
II-Partisiippi
finnois
  • luonut

Indikatiivi

Preesens

minä
luon
sinä
luot
hän/se
luo
me
luomme
te
luotte
Te
he
luovat
passiivi
luodaan

Preesens, negatiivinen

minä
en luo
sinä
et luo
hän/se
ei luo
me
emme luo
te
ette luo
Te
he
eivät luo
passiivi
ei luoda

Imperfekti

minä
loin
sinä
loit
hän/se
loi
me
loimme
te
loitte
Te
he
loivat
passiivi
luotiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en luonut
sinä
et luonut
hän/se
ei luonut
me
emme luoneet
te
ette luoneet
Te
ette luonut
he
eivät luoneet
passiivi
ei luotu

Perfekti

minä
olen luonut
sinä
olet luonut
hän/se
on luonut
me
olemme luoneet
te
olette luoneet
Te
olette luonut
he
ovat luoneet
passiivi
on luotu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole luonut
sinä
et ole luonut
hän/se
ei ole luonut
me
emme ole luoneet
te
ette ole luoneet
Te
ette ole luonut
he
eivät ole luoneet
passiivi
ei ole luotu

Pluskvamperfekti

minä
olin luonut
sinä
olit luonut
hän/se
oli luonut
me
olimme luoneet
te
olitte luoneet
Te
olitte luonut
he
olivat luoneet
passiivi
oli luotu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut luonut
sinä
et ollut luonut
hän/se
ei ollut luonut
me
emme olleet luoneet
te
ette olleet luoneet
Te
ette ollut luonut
he
eivät olleet luoneet
passiivi
ei ollut luotu

Découvrez les verbes les plus fréquemment utilisés en finnois.