Conjugaison de « tehdä » - conjugaison finnoise

Conjugation of have (Export PDF)

finnoisConjugaison de « tehdä »

Infinitiivi
finnois
  • tehdä
Preesens
finnois
  • teen
II-Partisiippi
finnois
  • tehnyt

Indikatiivi

Preesens

minä
teen
sinä
teet
hän/se
tekee
me
teemme
te
teette
he
tekevät
passiivi
tehdään

Preesens, negatiivinen

minä
en tee
sinä
et tee
hän/se
ei tee
me
emme tee
te
ette tee
he
eivät tee
passiivi
ei tehdä

Imperfekti

minä
tein
sinä
teit
hän/se
teki
me
teimme
te
teitte
he
tekivät
passiivi
tehtiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en tehnyt
sinä
et tehnyt
hän/se
ei tehnyt
me
emme tehneet
te
ette tehneet
Te
ette tehnyt
he
eivät tehneet
passiivi
ei tehty

Perfekti

minä
olen tehnyt
sinä
olet tehnyt
hän/se
on tehnyt
me
olemme tehneet
te
olette tehneet
Te
olette tehnyt
he
ovat tehneet
passiivi
on tehty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole tehnyt
sinä
et ole tehnyt
hän/se
ei ole tehnyt
me
emme ole tehneet
te
ette ole tehneet
Te
ette ole tehnyt
he
eivät ole tehneet
passiivi
ei ole tehty

Pluskvamperfekti

minä
olin tehnyt
sinä
olit tehnyt
hän/se
oli tehnyt
me
olimme tehneet
te
olitte tehneet
Te
olitte tehnyt
he
olivat tehneet
passiivi
oli tehty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut tehnyt
sinä
et ollut tehnyt
hän/se
ei ollut tehnyt
me
emme olleet tehneet
te
ette olleet tehneet
Te
ette ollut tehnyt
he
eivät olleet tehneet
passiivi
ei ollut tehty

Découvrez les verbes les plus fréquemment utilisés en finnois.